Žvyras – mūsų naudingoji iškasena, kurio panaudojimo galimybės labai plačios, jo sudedamosios dalys yra smėlis ir žvirgždas. Šis natūralus gamtos žaliavos šaltinis labiausiai naudojamas statybų pramonėje, kuri naudoja žvyrą įvairių frakcijų, bei struktūrų. Priklausomai nuo žvyro sudėties, žvyras skirstomas: plautas žvyras, smėlio ir žvyro mišinys, smėlio ir žvirgždo mišinys, karjerinis žvyras, bei tiesiog žvirgždas. Priklausomai nuo žvyro rūšies skiriasi jo panaudojimo galimybės statybų pramonėje.
Dėl savo unikalios galimybės sustiprinti žemės gruntą, žvyras dažnai naudojamas ruošiant kelius, kiemus ir įvairius kitus privažiavimus, kuriems reikia, kad žemės, grunto pagrindas būtų kuo įmanoma labiau stabilesnis. Padengus kelią stambaus žvyro frakcija, galima sustiprinti kelio dangą, ir ant jos betonuoti. Šis paruošiamasis sluoksnis, sustiprina ir paruošia viską darbams, bei leidžia mums saugiai ir efektyviai juos užbaigti.
Betono viena iš sudedamųjų dalių – žvyras. Šis junginys vienas be rišamosios medžiagos nepasiektų tokių rezultatų, kurias pasiekia sumaišytas su sijotu žvyru. Todėl, jei mes norime tvirtos ir stabilios konstrukcijos mes turime betoną gaminti kartu žvyru, kuris sustiprina šį mišinį ir padaro labai standžiu.
Kita unikali žvyro panaudojimo galimybė, yra naudoti jį įsirengiant namo drenažus. Žvyras puikiai praleidžia vandenį, todėl jo panaudojimas statant namus yra būtinas. Jis sustiprina žemės gruntą, tačiau tuo pačiu praleidžia vandenį ir leidžia jam nutekėti į žemės gelmes, taip nepažeidžiant sklypo ar teritorijos aukščių.
Smulkus žvyras – naudojamas aplinkos dekorui, todėl žmonės jį labai mėgsta ir naudoja, nes puikiai užpildo tas erdves, kuriose norisi, kad viena iš dekoro detalių būtų akmenukai. Tam, dažniausiai naudojami vienodo dydžio ir frakcijos akmenukai, kurių vienodumas suteikia dekoratyvų vaizdą mūsų kiemui.
Na, ir pabaigai būtina paminėti, kad žvyras yra viena iš pagrindinių statybinių mišinių sudedamoji dalis. Nors jo panaudojimas plačiai paplitęs, ne tik estetiniu atžvilgiu, tačiau tiesioginis ar netiesioginis jo dalyvavimas statybos ir remonto darbuose yra privalomas, nes tik jis sustiprina ir sutvirtina rišamųjų medžiagų sudėtį, bei leidžia mums turėti tvirtus ir stiprius statinius.